AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
11.4.2018

Nadační fond zdarma poskytuje seniorům dopravu za zdravotní péčí

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Jihomoravští senioři starší 65 let bez možnosti pravidelných návštěv očního lékaře mohou využívat bezplatnou dopravu z místa bydliště až do ordinace a zpět. Tu jim spolu s adekvátní zdravotní péčí plně hrazenou zdravotními pojišťovnami zajišťuje projekt MedBus Nadačního fondu Josefa Hycla. Díky spolupráci s očními klinikami fond pomáhá zlepšit dostupnost zdravotní péče pro seniory, kteří se nemohou k lékaři dopravit sami nebo s pomocí svých blízkých.

Nadační fond Josefa Hycla nese jméno předního očního chirurga a spoluzakladatele očních klinik v Brně a Bratislavě, který předčasně zesnul v roce 2011. Účelem fondu je podpora a zajištění prevence a ochrany očí, stejně jako rozšíření povědomí o tom, že prevence je vždy jednodušší než náprava zanedbaného zdravotního stavu. Fond také spolupracuje výhradně s klinikami, které mají uzavřené smlouvy se všemi českými zdravotními pojišťovnami.

Včasná diagnóza zachrání zrak

Cílem projektu MedBus je odstranění bariéry vzniklé problémem s dopravní obslužností seniorů při cestách za specializovanou zdravotní péčí mimo jejich bydliště. „Můj manžel věnoval celý svůj profesní život očního chirurga především nápravě toho, co již nastalo: léčení očních chorob. Oba jsme jako lékaři však vždy vnímali, že předcházet nemoci, pokud to lze, má přínos mnohem větší. Denně se setkávám s tím, že pokud by některé věci šly ovlivnit zpětně, nestal by se ze zdravého člověka pacient. Starost o prevenci nemocí je smyslem této nadace,“ vysvětluje neuroložka MUDr. Helena Hyclová.

Specializované preventivní vyšetření může odhalit závažná oční onemocnění, například šedý zákal, zelený zákal, onemocnění sítnice nebo makulární degeneraci. Včasná diagnostika je zde velmi důležitá, neléčená oční onemocnění totiž mohou vést až k úplně ztrátě zraku. Řada seniorů ale nemá možnost pravidelné oční prohlídky absolvovat, ať už kvůli odlehlé lokalitě bydliště nebo zhoršeným pohybovým schopnostem. Těmto seniorům fond zajišťuje rezervaci časů k vyšetření u ambulantních specialistů z vybraných pracovišť a zároveň skupinovou dopravu za zdravotní péčí z místa bydliště a zpět.

Nejběžnější je šedý zákal

Jedním z nejčastějších očních onemocnění u seniorů je katarakta neboli šedý zákal. Objevuje se jako doprovodný faktor stárnutí nad šedesátým rokem života, po 75. roce věku jím trpí každý druhý člověk. Katarakta se projevuje zamlženým a rozostřeným viděním do dálky, citlivostí na silnější světlo, zkresleným barevným vnímáním a dvojitým nebo trojitým viděním při pohledu jedním okem.

Onemocnění nelze zastavit ani zpomalit, jedinou možností obnovy vidění je chirurgický zákrok. Vedle „běžné“ metody odstranění katarakty však existuje také laserová operace, která probíhá bez použití jakýchkoli ostrých nástrojů. „Zákrok je díky počítačem řízené technologii mnohem šetrnější a přesnější. Po skončení laserové části chirurg čočku lehce odstraní a nahradí ji umělou čočkou. Celá operace s využitím femtosekundového laseru LenSx je bezbolestná a trvá zhruba 15 minut,“ říká docentka MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Včasné odhalení šedého zákalu díky preventivnímu vyšetření usnadní i samotný zákrok. Platí totiž, že čím je zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější. Nevyplatí se proto spoléhat na to, že se onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času. Šedý zákal se sice může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn bývá individuální. Senioři by proto měli preventivní vyšetření u očního lékaře absolvovat ideálně jednou ročně.

Autor / zdroj: Bc. Adéla Vosádková, DiS

Doporučujeme

Stavební a obchodní firma KOHOUTEK

Hrubé stavby rodinných domů * Rodinné domy na klíč * Rekonstrukce budov včetně demolicí * Dlažby a obklady včetně zámkových * Malby a nátěry, izolace plochých střech * Ploty a oplocení * Bytová jádra * Dodávka a montáž PVC oken a dveří.
Tel.: 603 535 189, http://radek.kohoutek.sweb.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Bučovické muzeum vystavuje dětské a loutkové kočárky z let 1880 až 1980

Muzeum Bučovice zve všechny zájemce na výstavu dětských a loutkových kočárků z let 1880 až 1980 nazvanou Až přiletí čáp. V muzeu ji můžete navštěvovat

Post

Soused zachránil dítě a seniora z hořícího auta

Senior naložil asi dvouletou holčičku do vozu. Nastartoval a zkolaboval. Noha na plynu túrovala motor, dokud nedošlo k požáru. Zřejmě nějak takto se o

PARTNEŘI

radek.kohoutek.sweb.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA