AKTUÁLNĚ / Ekologie

Houbařením za čistší přírodu: Češi v lese hledají i nepořádek
Aplikace Munipolis, s jejíž pomocí je možné nepořádek vyfotit. 
Autor / zdroj foto: František Brož

Češi jsou vášniví houbaři a naše posedlost sběrem hub nepřestává udivovat především zahraniční návštěvníky. Spolu s tím, jak roste množství hříbků, které každoročně přineseme domů, se ale zlepšuje i náš přístup k nepořádku v lese. A právě houbaři jsou stále častěji tím, kdo nahlašuje černé skládky, poškozená odpočívadla nebo třeba popadané stromy na stezkách. Co vše můžeme při toulkách v lese hlásit?

Sedm kilogramů – takové množství hub se během sezony zpracuje v každé české domácnosti. A jen to potvrzuje, že Češi jsou v lese jako doma. Podzimní pátrání v remízcích a příjemné procházky ale kazí nepořádek, který v lesích zůstal po létě. Houbaři se tak stávají nejaktivnějšími nahlašovateli.

„Houbaři toho po lese nachodí mnohem víc než běžný výletník, a prolezou doslova každý kout. Vzhledem k tomu, že drtivá většina z nich má po ruce chytrý telefon, se nahlašování podnětů stalo velmi snadnou, a především samozřejmou záležitostí. I díky tomu letos evidujeme 15% nárůst hlášení oproti předchozímu roku,“ dodává Ondřej Švrček, zakladatel chytré komunikační sítě Munipolis, která slouží mimo jiné ke snadnému hlášení podnětů samosprávám.

Od skládek po uhynulá zvířata

Na jaké nejčastější problémy můžeme v lese narazit? Smutným a už tradičním favoritem jsou černé skládky, na kterých se lidé zbavují starých pneumatik, nábytku, odpadů, stavební suti a mnohdy i nebezpečných látek, jejichž likvidace by byla finančně náročná. Velmi často se v lese objevují i autovraky, které majitelé mezi kapradím zaparkovali už navždycky.

„Zajímavou ‚novinkou‘ mezi podněty jsou zahozené igelitové pytlíky s psími exkrementy, které jsou problémem hlavně u lesoparků ve větších městech. Zatímco samotné exkrementy by v přírodě nevadily, igelit už ano. Kromě aktivního nahlášení problému se tak pro občany nabízí ještě zaslání zpětné vazby přímo na radnici, která může zajistit například rozmístění odpadkových košů,“ doplňuje Ondřej Švrček.

Ne vždy narazíme v lese na problém, za který mohou neukáznění návštěvníci. I nebezpečí v podobě spadlých stromů, větrem poškozeného značení, eroze podemílající cesty nebo uhynulého zvířete je vhodné včas nahlásit zodpovědné samosprávě, která může sjednat nápravu. Nechráníme tak jen přírodu, ale i zdraví a bezpečí dalších návštěvníků lesa.

Vyfotit a odeslat

Problémy, na které během houbaření narazíme (a nepatří mezi ně to, že zrovna „nerostou“), lze hlásit hned několika způsoby. Tradiční forma e-mailu či telefonického oznámení není příliš praktická – v lese nechceme dlouze hledat kontakty nebo čekat na úřední hodiny. Nejpohodlnější a nejrychlejší cestou tak je problém vyfotit a poslat dál přes některou z aplikací sloužících ke komunikaci občanů s obcí. Výhodou je, že zpráva se dostane ihned k zodpovědné osobě a že na nahlášení nemusíme myslet ještě po cestě z hub domů. K fotografii se totiž automaticky přidají i souřadnice GPS. V Česku je nejrozšířenější síť Munipolis, která má v sobě integrovanou službu Zmapuj.to.

„Aplikace sama dle polohy pozná, pod kterou samosprávu problém spadá, a té ho odešle. Nemusíme tak zdlouhavě vyhledávat kontakty, což oceníme především ve chvíli, kdy na houby vyrazíme mimo své bydliště. Hlášení problému tak zvládneme na pár kliknutí, i když jsme zrovna uprostřed lesa,“ dodává Ondřej Švrček.

Registrací do Munipolis však občan získá mnohem více. Jedná se totiž o velice důležitý kanál pro komunikaci samospráv v obyvateli. Bude mít tak šanci odebírat zprávy z místa, kde bydlí, pracuje nebo má třeba chatu či chalupu.

Češi čistí lesy dobrovolně

Švrček však upozorňuje na to, že pro spoustou hledačů hub se stává standardem, že kromě košíku berou i igelitový pytel na odpadky. Co mohou odnést sami, to odnesou. Na správce lesa nebo samosprávu tak zbydou jen opravdu zásadní problémy k řešení.

„A tak by to z mého pohledu mělo vypadat. Co zvládnu uklidit sám, s tím bych měl pomoci. Co je nad moje síly, tam volám na pomoc někoho dalšího. Češi tomu naštěstí rozumí a kromě kilogramů hub z lesů nosí i kilogramy odpadků. A za to jim patří obrovský dík,“ dokončuje Ondřej Švrček.

Kde stáhnout aplikaci Munipolis?

Na App Store nebo Google Play

Autor / zdroj: František Brož

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.