KULTURA / Vánoce

Vyškovský betlém se rozšíří o vozku a dvoumetrové koně
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Vyškov

Dřevěný betlém na Masarykově náměstí se i v letošním roce rozšíří o nové prvky. Povoz budou táhnout dva koně, které bude řídit kočí. Rozměrný prvek je rozložený do dvou let, za rok se totiž na povozu objeví tři figury, které vozka dopraví právě k Ježíškovi. Povoz se dočká i dřevěného zastřešení. Autorem je znovu vyškovský umělecký řezbář Tomiš Zedník, na provedení se dlouhodobě podílí se svým otcem Bohumírem. Záměr rozšiřování betléma je naplánovaný až do roku 2026.

O parametrech nových prvků informoval místostarosta Vyškova Roman Celý: „Koně jsou dva metry dlouzí, vysocí pak přes 160 centimetrů. Autoři ctí poměr k velikosti těl lidských postav, které mají zhruba půl druhého metru. Loni se zároveň pod vánočním stromem objevily nové kovové charitativní pokladničky, které jsou vložené do dřevěných úlů. Letos dochází k jejich zastřešení, aby se do nich nedostávala voda.“

Výtěžek posbíraný z pokladniček půjde na charitativní účely. Radnice se také rozhodla betlém oplatit, jelikož v minulém roce došlo k jeho poškození. „Loňská etapa přinesla zejména chlév, čtyři muzikanty, adventní věnec a zmiňované pokladničky. Právě každý ze tří úlů i letos podpoří jednu organizaci. Jimi jsou Charita Vyškov, Asociace Paprsek a PIAFA Vyškov. Pevně věřím, že se nebudou opakovat nešvary z minulých let, kdy byli někteří lidé neukáznění a do betlému lezli. Ohrazení je v místě pochopitelně z nějakého důvodu. Loňské opravy nás vyšly na bezmála třicet tisíc korun,“ doplnil Celý.

S dalšími plánovanými postavami, mimo jiné trojicí dětí či dvojicí tanečníků, dojde k celkovému uzavření dioramatu pod vyškovským vánočním stromem.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.