ČR
Tento pátek 29. září začíná po celé republice festival Den architektury, který nabízí objevné výpravy za architekturou známou i neznámou. Děti jsou samozřejmě vítány na všech festivalových procházkách a exkurzích, ale speciálně pro ně jsou zejména o festivalovém víkendu připraveny na celé řadě míst nejrůznější tvůrčí workshopy a další akce, na kterých si mohou třeba zahrát na architekty. Konkrétní místa pak poznají díky dobrodružným pátracím hrám.
V Praze mohou nejmenší vyrazit například na pátrací hru a workshop do Anežského kláštera, netradiční prohlídku Veletržního paláce Národní galerie, výtvarný workshop v zahradě Šternberského paláce nebo rodinnou výtvarnou dílnu v centru DOX. S architekturou Karla Pragera se seznámí děti na workshopech v CAMPu. V Brně je pro děti na Fakultě architektury VUT a v kině Art připraven workshop s příznačným názvem Pojď si hrát na architekta nebo výtvarný workshop v Uměleckoprůmyslové muzeum MG, na kterém si vyzkouší nejrůznější výtvarné techniky.
Práci architektů si mohou děti vyzkoušet dále na workshopech v Plzni, které se zaměří na konstrukce staveb. Těm bude věnován i program v Opavě. V Kladně na děti čeká architektonická bojovka zakončená společným opékáním buřtů. Děti jsou vítány i v čelákovické Volmanově vile, kde prozkoumají životní styl první republiky. Malí konstruktéři a konstruktérky budou navrhovat nové dominanty pro Valašské Meziříčí a nové nápady pro město budou hledat na výtvarné dílně v Sázavě.
Dům umění Ústí nad Labem zve děti i dospělé na workshopovou hru, v rámci které si mohou vytvořit model města podle svých představ. Další rodinný program nabídne ústecký Hraničář. Na nejmenší myslí i v Lázních Bělohrad, kde v programu najdeme výtvarný workshop v zámecké Oranžerii, nebo v Kladrubech, kde se uskuteční workshop zaměřený na geometrii kostela Nanebevzetí Panny Marie barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Na některých místech festival nabízí i program pro školní skupiny.
Kompletní program akcí pro děti je k dispozici na webu akce. Program festivalu je zdarma, avšak na vybrané akce je s ohledem na kapacity potřeba rezervace míst předem.
Festival Den architektury se v letošním roce koná od 29. září do 5. října ve 135 městech a obcích v České republice a na Slovensku festival Den architektury. Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí na výběr z více jak 450 exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek či cyklovyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Program zve na cesty po architektonických skvostech, nejmodernější architektuře i zapomenutých stavbách, do paláců, bývalých továren i bankovních domů, na výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách. Mottem 13. ročníku festivalu je Objev konstrukce! a v hlavním programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení z nejrůznějších pohledů, a to jak v historické architektuře, tak u staveb 20.–21. století. V letošním roce se festival vydá také po stopách architektů Karla Pragera a Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Kompletní program je k dispozici na webu akce.
Paralelně s festivalem Den architektury probíhá festival Film a architektura. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.