Zámek Slavkov – Austerlitz / Slavkov u Brna
Zámek Slavkov - Austerlitz disponuje několika výstavními místnostmi, které se vždy na sezónu zaplní originálními exponáty. V průběhu roku pořádá výstavy historické, zábavné, naučné, ale i interaktivní, kde se nejen ledacos dozvíte, ale i na vlastní kůži vyzkoušíte.
Historické salonky
Prohlídka prochází většinou menšími místnostmi, které jsou vybavené stylově od renesance po empír, navíc s Lovecko-vojenským salonkem, knihovnou a Divadelním sálem. Návštěvníci se tak ve výkladu dozví něco o každém z těchto historických období - co jej charakterizuje, jaké byly zvyklosti a móda u šlechty.
Historické sály
Prohlídka zahrnuje nejstarší (západní) křídlo zámku, zdobené nástropními freskami od italského malíře Andreas Lanzani, a část křídla jižního. Uvidíte mimo jiné Sál předků (bývalou jídelnu Kouniců, odkud je vidět na „Napoleonův balkon“), Historický sál (kde bylo podepsáno příměří po bitvě u Slavkova) a zámeckou kapli Povýšení sv. Kříže.
Právo útrpné na Slavkovsku
Expozice o hrdelním právu ukazuje příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku a kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století. Autentické pojetí výstavy podtrhuje prostředí, do něhož je instalována – díky ní ožilo rozsáhlé barokní zámecké podzemí. Historici zámku shromáždili informace nejen o vývoji a způsobech tortury, ale i konkrétní příběhy obviněných obyvatel Slavkovska, kteří zažili kruté postupy tehdejšího soudnictví.
Expozice představí nejen samotné mučící nástroje z dílny křenovského uměleckého kováře Oldřicha Bartoška, ale využívá i moderní audiovizuální techniku, která návštěvníka dokonale vtáhne do atmosféry doby. Část ukazuje, jak vězni pykali za své hříchy, jaké byly výslechové metody a jakými nástroji byly prováděny. K vidění je například pranýř, ke kterému byli připoutáni lidé, kteří se provinili mírnějším způsobem nebo vůz, na němž se převáželi vězni z městské šatlavy na popravčí vrch.
Z historie zámku
Místo, kde Napoleon oslavil svůj největší triumf. Místo, které je spojeno s téměř padesáti tisíci mrtvými vojáky. Město, kde se rozhodlo o politických změnách v 19. století. Slavkov u Brna, ve světě známý spíše jako Austerlitz, se 2. prosince 1805 stal místem, kde se střetly největší evropské mocnosti - Francie, Rakousko a Rusko. Přestože početní převaha nahrávala spojenecké armádě císaře Františka I. a Alexandra I., z balkonu slavkovského zámku hned druhý den císař Napoleon oznámil přeživším francouzským vojákům svůj triumf.
Na místě dnešního barokního zámku byla vybudována začátkem 13. století komenda řádu německých rytířů. V jejich vlastnictví je Slavkov poprvé zmiňován roku 1237. Části obytné budovy a kruhové schodišťové věže komendy jsou zachovány pod severním traktem barokního zámku a pod částí zámeckého nádvoří. Koncem l6. století, asi za Oldřicha III. z Kounic, byl na starších základech vybudován renesanční zámek čtyřkřídlého půdorysu s arkádami a mohutnou kruhovou věží. Fragmenty základového zdiva jsou zachovány v části suterénu severního a západního křídla zámku.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.